Data ostatniej aktualizacji: 21.09.2021
Dzięki badaniom dotyczącym ludzkiego organizmu oraz pożywienia pojęcie zdrowej diety cały czas ewoluuje. Niestety nasze potrzeby ścierają się z możliwościami, które – ze względu na nieodpowiedzialne traktowanie planety i zmiany klimatu – ciągle się zmieniają. Ludzie podchodzą do swojej diety restrykcyjnie nie tylko poprzez niespożywanie szkodliwych substancji, między innymi tłuszczów trans czy nasyconych kwasów tłuszczowych, ale także poprzez unikanie tego, co kiedyś było dla nas zdrowe. Dzieje się tak między innymi przez mikroplastik.
W artykule znajdziesz:
- Czym jest mikroplastik link#czym-jest-mikroplastik
- Mikroplastik w żywności link#mikroplastik-w-zywnosci
- Mikroplastik a zdrowie link#mikroplastik-a-zdrowie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.
Czym jest mikroplastik?
Nie istnieje jednolita definicja mikroplastiku. European Food Safety Authority przyjęło jednak, iż „mikroplastik to heterogeniczna mieszanina różnego kształtu materiałów w postaci fragmentów, włókien, elipsoid, granulek, śrutu, płatków o wielkości w zakresie od 0,1 μm do 5 mm”. Możemy wyróżnić mikroplastik pierwotny, a zatem taki, który od początku charakteryzował się niewielkimi rozmiarami. Pochodzi on między innymi ze startych opon czy prania syntetycznych ubrań. Mikroplastik wtórny powstaje w wyniku rozpadu większych części na cząsteczki. To właśnie wtórny mikroplastik stanowi nawet do 81% mikroplastiku znajdującego się w oceanach i morzach. Właśnie dlatego ryby mogą być nosicielami mikroplastiku, który trafia do ich układów pokarmowych podczas posilania się mniejszymi rybami. Analogicznie – w ludzkim organizmie także możemy znaleźć cząsteczki plastiku.
Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online
Mikroplastik w żywności
Niestety człowiek jest narażony na obecność mikroplastiku w organizmie nie tylko z powodu spożywania ryb. Jest on wykrywany także w innych produktach spożywczych, między innymi w wodzie butelkowanej czy piwie. Przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim badania wskazały, iż każda z monitorowanych ośmiu osób z różnych krajów była narażona na obecność mikroplastiku w organizmie poprzez spożywanie opakowanej w plastik żywności. Po zbadaniu kału okazało się, iż w każdej z próbek znajdował się mikroplastik.
Mikroplastik a zdrowie
Nie da się ukryć, iż gromadzenie się mikroplastiku w tkankach stanowi niepokojący sygnał dla człowieka. Niestety nadal brakuje nam jasnych przesłanek, które pokazują jak bardzo plastik w organizmie wpływa na nasze zdrowie. Już teraz istnieje podejrzenie, że najdrobniejsze z cząsteczek są na tyle małe, iż mają możliwość przedostania się do krwioobiegu, a co za tym idzie także do organów innych niż jelita. Nadal trwają badania czy mikroplastik ma możliwość przeniknięcia do mózgu człowieka. Dodatkowo naukowcy wskazują, iż plastik charakteryzuje się właściwościami absorpcyjnymi, pochłaniając toksyczne substancje takie jak dioksyny czy rtęć znajdujące się w środowisku. Poza tym same tworzywa sztuczne w formie mikroplastiku są stworzone z materiałów zawierających toksyczne dodatki.
Więcej ciekawych informacji: Jak smog wpływa na nasze życie
Jaki mogą one mieć wpływ na nasz organizm? Nadal nie jest to jasne, choć z pewnością już te pierwsze badania dotyczące mikroplastiku są niepokojące.
Źródła:
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31513%2Cludzie-na-calym-swiecie-zjadaja-mnostwo-plastiku-nie-wiedzac-o-tym.html